Bugun...Covid-19’un ülke ekonomisine etkileri ve çalışanların öncelikleri

Yaklaşık bir senedir büyük bir sorun haline gelen Coronavirüs, tüm dünya ülkelerine yayıldı. Aylardır sokağa çıkma yasakları, maske takma zorunluğu, kalabalık ortamlarda bulunmama, evden çalışma ve uzaktan eğitim gibi önlemlerle başa çıkılmaya çalışılan Coronavirüs salgını, Ekim 2020’de toplamda dünya genelinde 1 milyon kişinin ölümüne sebep oldu.

facebook-paylas
Güncelleme: 25-11-2020 21:14:56 Tarih: 25-11-2020 20:59

Covid-19’un ülke ekonomisine etkileri ve çalışanların öncelikleri29 milyon insan ise sağlığına kavuşmayı başardı.Coronavirüs salgını  (Covid-19) ortaya çıktığı anda bir çok olumsuz etki yarattı. Bu etkilerin  yakın tarihte ekonomik ve sosyal anlamda ne gibi etkileri olacağı ciddi olarak düşündürüyor.Bu soruya cevap ise oldukça kapsamlı bir yanıtlar içermektedir

 

Sosyal etkileri;

 

Üke olarak ikinci pik dönemini yaşadığımız şu günler, ülke ekonomisini yormakla beraber  yakın gelecekte olası ekonomik ve sosyal etkilerini de hissettirmeye başladı. Manevi bağlar konusunda oldukça sıkı bir duruş sergileyen toplumuzda salgın ile beraber büyük değişimler meydana geldiğini gördük Buna örnek olarak sosyal mesafe kavramının hayatımıza girmesi ile beraber birbirimiz ile tokalaşmanın dahi büyük bir sorun ve tehdit haline geldiği biri dönem yaşadık. Fakat salgın ile beraber bırakın tokalaşmayı, sarılmayı aynı ortamda bulunduğumuz zaman dahi birbirimize zarar verme sorunu ile karşı karşıya kalacağımızın farkına vardık. Böylelikle sosyal yaşam tarzımızın yeniden şekillendiği bir sürece geçiş yaptık. Uzaktan selamlaşma ,Ramazan ayında herhangi bir şekilde bir sofra davetinin olmaması, en yakınımızın düğün nişan törenine dahi gidememek ,komşularımıza yemek götürmek misafir ağırlamak gibi temel yaşam tarzımızdan imtina ederek bütün benimsediğimiz yaşam  anlayışını  alt üst olduğunu gördük, yaşadık.

 

Ekonomik etkileri;

 

Bu maddeleri  incelediğimiz  zaman sadece sosyal yapının değil aynı zamanda ekonomik yapının da derinden etkilendiği net bir biçimde kendini gösteriyor. Sosyal mesafe koyma süresi içinde, iktisadi işleyiş büyük bir kırılmaya uğramadan, kimse işini kaybetmeden, ödemeler sistemi aksamadan, işletmelerin hassasiyetlerini koruyarak işlerini devam etmesi gerekmektedir. Kısa bir süre içinde özellikle hizmetler sektöründe pek çok işletmenin kapandığı ya da faaliyet biçimini değiştirmeye çalıştığı görülmektedir. Türkiye’de halen bu süreç sonucunda işsiz kalacak olan herkesi kapsayacak bir sosyal korunma ağı yok. Kısa çalışma ödeneğinin kapsamını ve uygulamasını genişletmek için atılacağı açıklanan adımlar, tartışmaya açık konulardır.Şunu da iyi biliyoruz ki, kısa çalışma ödeneğinden bir iş akdi ile bir işletmede halen çalışmakta olan 4a sigortalılar yararlanabilecektir. İşsizler, ücretsiz izine çıkartılanlar, kayıtlı olmayan çalışanlar kapsamın doğrudan dışındadır. Mevcut durumda yaklaşık 12 milyon sigortalının yalnızca küçük bir bölümünün 600 günlük prim ödeme yükümlülüğü benzeri şartlara uyum sağlayabileceğini de dikkate almak gerekir. Özellikle hizmetler sektöründeki devir hızı dikkate alındığında daha ayrıntılı bir düzenlemeye ihtiyaç olduğu açıktır. Salgın dönemi boyunca turizmin olmaması ve petrole talebin azalması gibi pek çok unsur dünya ekonomisini değiştirdi. Belki bunlar gelip geçici faktörler ancak mağazalara gitmek yerine çevrimiçi alışverişe yönelme alışkanlığı beklenildiğinden daha uzun sürecek.

 

“COVID-19 sonrası çalışanların değişen öncelikleri’

 

Ülke olarak geçirdiğimiz bu  zor süreçte dar gelirli olan vatandaşların bu süreçten çok daha net etkilendiği, yeni açılan küçük çaplı işletmelerin kapanmak zorunda olduğu ve yevmiye ile çalışan kişilerin devlet desteğine mecbur kaldığı bir dönem geçirdik.Her ne kadar da virüsün kendi çevremizde etkili olmayacağını umuyor olsak da, işletmeler plan ve operasyonlarının ciddi bir şekilde bozulmasını önlemek için durumu   yakından inceleyerek, uzaktan çalışma pratiği, Web konferansları, e- postadan mobil işbirliği uygulamalarına kadar bir dizi dijital araç kullanımına yöneldiler.  “Covid-19 sonrası çalışanların değişen öncelikleri ve endişelerini anlamak, sosyal şirket olarak çalışanlarımıza, işgücü piyasasına, ekosisteme ve topluma vereceğimiz mesajları yeniden belirlemek gerekiyor. Başta ‘’ofise dönüş, yeniden başlayacak seyahatler, artan teknoloji olmak üzere çalışanları kaygılandırabilecek unsurların nasıl yönetileceği hakkında stratejiler geliştirip onlara destek olmak, iç iletişimi tekrar masaya yatırmak ve bu süreç boyunca öğrendiklerimizi de göz önünde bulundurarak yeniden şekillendirmek ‘’diğer atılması gereken adımlardır. Tabiiki COVİD-19 ‘un iş hayatında bizi daha izole bir hale getirdiğini görmekteyiz. Bu sebeple sürekli yenilikçi araçlar deneyerek, dijital uzaktan çalışma ortamları yaratarak iletişim becerilerimizi geliştirmek gerekmektedir.

 

 

Mehmet Emin ÇOLAK

SİİRT PARK AVM GENEL MÜDÜRÜ
Bu haber 760 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SEKTÖREL HABER Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI