Bugun...Ticari gayrimenkul yatırımında ilk 5 hata

Ticari emlak/gayrimenkul yatırımları, yanıltıcı olabilir ve hatta en deneyimli yatırımcılar bile hazırlıksız yakalanabilir. Basit hatalar genellikle en yaygın ve sık sık yapılanlardır. Bu nedenle ticari yatırımlarda basit hataları göz ardı etmeden, iyi analiz yapılmalı ve ticari yatırımlar iyi yapılmalıdır.

facebook-paylas
Güncelleme: 23-12-2018 21:47:40 Tarih: 16-12-2018 14:42

Ticari gayrimenkul yatırımında ilk 5 hata

Ticari gayrimenkul yatırımında ilk 5 hata, en yaygın yatırımcı hatalarıdır. Yatırımcılar ne kadar deneyimli olsalar da bazen yapılabiliyor. İşte ticari yatırımlardaki 5 faktör;

1.    Yanlış özellik seçimi

‎Ticari emlak yatırımlarında yapılan en yaygın hata; finansal hedeflere oranla iştah göstermek, özellik türü seçmekte başarısızdır. ‎Konut emlak yatırımları daha büyük ticari kar sağlarken, ticari emlak yatırımları daha riskli ve daha karmaşık olabilir.

Bir ticari gayrimenkul satın almak için 3 faktör gereklidir.

  • Sermaye büyüme
  • Kira getirisi
  • Stratejik satış değeri

Tüm yatırımlarda öncelikle hedef ve amaç belirlenmeli, sonrasında belirlediğiniz özelliklere ve finansmana hitap eden yatırımlar değerlendirilmelidir.

2.    Kiracıların istediği gibi

‎Rekabetçi ticari özellikler, öznitelikler ve emlak faktörleri kiracıların istediği özelliklere hitap etmelidir. ‎Ticari emlak türleri; park ve/veya toplu taşıma araçlarına kolay erişim sunması gereklidir. Kiracılar için anahtar gereksinimleri karşılamalıdır. Konumu, erişim ve imar, uzun vadeli kiracılar için genel kıymet performansı yüksek olan gayrimenkullere yatırım yapmak önemlidir. Kiracıları çeken bina yetenekleri değerlendirilmeden, yatırım yapılmamalıdır.

3.    Denetimleri tamamlanmamış

‎Binaların imar ve iskan izinleri, yapı ve dış yapı özelliklerinin yasal izinleri, binan donanım ve inşaat izinleri, doğalgaz-elektrik-su gibi ihtiyaçlarının alınmadan satışa sunulmuş alması,ticari gayrimenkul yatırımında ilk 5 hata arasındadır.

Erena Plaza'da kira fiyatları ne kadar?

Binaların ve dairenin tüm denetimleri tamamlanmış, izin ve evrakları alınmış hatta tüm donanımları kurulmuş olması gereklidir. İmar izni ve bina yapı sertifikaları, tapular, çevredeki mevcut ve planlanan gelişmeler için uyumluluk incelemesi yapılmalıdır. Ekstra maliyetleri ve sorunları önlemek için durum tespiti mutlaka yapılmalıdır.‎

4.    Yanlış konum

‎Değer ve ticari özelliğin getirisi; büyük ölçüde arz ve talep oranına bağlıdır. Konum ve lokasyon özellikleri; gayrimenkulü satın alma için motive edici faktörlerden biridir.

Bölgeye ulaşım, trafik ve otopark kolaylığı, merkezi konumlara yakınlık göz ardı edilmeden ticari menkuller değerlendirilmelidir. Gayrimenkul yatırımları için arazi özellikleri ve amortisman önemlidir. Yatırımda iyi verim sağlarken, sermaye büyümesine de olanak sağlar. Satış stratejileri belirliyorsanız, konum özellikleri en önemli faktördür.

5.    Duyguları kontrol altında tutmamak

İmaj ve görünüm, altın anahtar niteliğindedir. Ticari emlak satın alımlarında, dikkat dağıtıcı unsurlar vardır. Potansiyel kiracıların ihtiyaçlarını tam karşılamayan binalarda özellikle, görünüm oldukça önemlidir.

‎Stratejik bir satın alma; tesisin tarihi, performansı, konumu ve verimine bağlıdır. Uygun fiyatlı veya yüksek verim nedeniyle satılık olan ticari emlak özelliklerini göz önünde bulundurun. Tek bir özellik alınmamalıdır. Tüm kriterlerinize uyması, sizin ilk kriterinizdir.

‎Ticari emlak yatırımlarında, sizin için doğru türde ise karar vermeden önce uzun vadeli hedefleri karşıladığından emin olun.‎ Bu şekilde, riskleri engellemiş ve emlak yatırımlarından başarı sağlamış olursunuz
Kaynak: www.hurriyet.com

Bu haber 262 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TİCARİ PROJELER Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HAVA DURUMU
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI