Bugun...Yatırımcı, perakendeci ve tüketici arasında köprü vazifesi görüyoruz

Yatırımcı, perakendeci ve tüketicinin tümünün fayda sağlayacağı bir ortamda buluşmasını ve bunun sürdürülebilir olmasını sağladıklarını ifade eden PeraMer Danışmanlık Kurucu Ortağı Serdar Saraçoğlu, ulusal ve uluslararası yatırımcılara sağlamış oldukları avantajlardan bahsetti.

facebook-paylas
Güncelleme: 02-03-2020 23:39:59 Tarih: 24-02-2020 14:00

Yatırımcı, perakendeci ve tüketici arasında köprü vazifesi görüyoruz

PeraMer Danışmanlık hakkında bilgi alabilir miyiz? Neler yapıyorsunuz? 
PeraMer Perakende Merkezleri Danışmanlık; AVM yatırımı yapan ve geliştiren gayrimenkul şirketlerine, inşaat şirketlerine, alışveriş merkezi kiralama,  AVM yönetim ve yönetim danışmanlığı, pazar analizleri, arazi lokasyon geliştirme çalışmaları, gayrimenkul alım ve satım, konularında hizmet vermektedir. 
PeraMer  Alışveriş Merkezi Kiralama ve Yönetim Danışmanlığı, ulusal ve uluslararası yatırımcılara, lokasyona, demografik yapıya uygun, yerli ve yabancı markaların doğru merkezlerde doğru konseptlerde yer almasını sağlamayı amaç edinmiştir. 

YATIRIMCI, PERAKENDECİ VE TÜKETİCİ BİRBİRİNDEN AYRI DÜŞÜNÜLEMEZ

Hizmetlerinizden bahseder misiniz?
AVM’ler birer yaşam alanıdır. Bu yaşam alanını oluşturan unsurlar ise yatırımcı, perakendeci ve tüketicilerdir. Hiçbirini birbirinden ayrı düşünmemek gerekiyor. Bu nedenle kiralama ve yönetim alanında danışmanlık hizmeti veren firmalara önemli görevler düşüyor. PeraMer Danışmanlık şirketimiz, tüm bu paydaşlar arasında önemli bir köprü vazifesi görüyor. Bu alanda hizmet sağlayan firmamızın önemli görevi; yatırımcı, perakendeci ve tüketicinin tümünün fayda sağlayacağı bir ortamda buluşmasını sağlamak ve bunun sürdürülebilir olmasını sağlıyoruz.

 

Hangi alanlara hizmet sağlıyorsunuz? 

PeraMer  Alışveriş Merkezi Satış, Kiralama ve Yönetim Danışmanlığı çözüm odaklı ve şeffaf yaklaşımı ile birçok alanda hizmet sunmaktadır:
• Pazar analizi ve raporlama danışmanlığı
• Proje geliştirme danışmanlığı
• Ticari gayrimenkul satış ve kiralama danışmanlığı
• Optimum sektör-mix, shop-mix analizi
• Alışveriş merkezi kiralama danışmanlığı
• Alışveriş merkezi yönetim danışmanlığı
• Alışveriş merkezi yatırım danışmanlığı

YÖNETİM EKİBİ PROFESYONELLERDEN SEÇİLİYOR
PeraMer  Alışveriş Merkezi Kiralama ve Yönetim Danışmanlığı olarak ulusal ve uluslararası yatırımcılara nasıl avantajlar sağlıyorsunuz?   

Alışveriş merkezi başarısı için yapılacak çok şey yok ancak doğru yer seçimi, doğru konsept ve mimari, doğru mağaza karması vs. gibi doğrular yan yana geldiğinde yapılması gereken en önemli iş, yönetim ekibini sektörün içinden gelen, sektörün içeriğini bilen, görev anlayışı içerisinde ve işine gerekli önemi veren profesyonellerden seçmekteyiz. 
Ulusal veya uluslararası gereklilikleri düşünüp, lokasyonun istediklerine cevap verecek doğrularla hareket etmekteyiz. Perakende ve AVM sektörümüzde yoğun rekabet ortamında doğru markaları doğru konseptlerde bulunmasını sağlayan ve iyi yönetilen AVM’ler ön plana çıkacak, gayrimenkulün değeri artacaktır. Bu durum danışmanlığımızı titizlikle takip ettiği en önemli hedeflerdendir. Dolayısıyla yatırımcılar için günlük geleneksel işleri idare eden AVM yönetimin danışmanlığından farkı tüm bu konuları kapsayan reklam & pazarlama faaliyetlerini başarıyla yürütebilmesiyle ortaya çıkmaktayız.
Takım çalışmasına uygun, işini seven, tecrübeli ve öğrenmeye açık ekiplere kısa, orta ve uzun vadeli planları gerçekleştirmesi için yatırımcılar yöneticilere sabırla tam destek vermeye devam etmelidir. 

Yönetim ve kiralama danışmanlığını yaptığınız projeler hangileri?  
Hem ulusal hem de uluslararası projelere danışmanlık vermemiz şirket politikalarımızda çok önem arz etmektedir. Geçtiğimiz yıllar itibari ile birçok önemli projeye, günümüzde de birçok önemli projeye hizmet vermemiz bizi son derece mutlu etmektedir. Bunların bir kısmının isimlerini vermek gerekirse İran Tabriz Park Shopping Mall, Khan Shatyr Shopping Mall, Sembol İstanbul AVM, Wish İstanbul AVM, Şafak AVM.  

TÜRK LİRASI’NA GEÇİŞ ÖNEMLİ BİR ADIM
Kiralamalarda Türk Lirası’na geçişin nasıl etkileri oldu? Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Döviz kurundan Türk lirasına geçişi, ekonomimiz ve kiralama rakamları açısından çok olumlu ve önemli bir adım olarak görüyoruz. Jeopolitik ve diplomatik gelişmelerin yön verdiği piyasalarımız ile ekonomimizde döviz kurunun dalgalanmalı yapısı, gelişen ekonomimizin dış dünyaya bağımlı hareket etmesi perakendeciler açısından son derece olumsuz etkileri oluyor. Ülkemizde döviz hareketlerinin fazla olduğu bu süreçlerde bundan olumlu ve olumsuz etkilenen AVM’ler de oldu. Dövizle yapılan sözleşmeler için verilen karar AVM yatırımcıları tarafından tepki ile karşılandı. En çok dövizle borçlanan AVM yatırımcıları dövizle aldığı krediyi Türk lirası ile ödemek zorunluluğu olmasıyla önemli zararlar çekmiş oldu. Dövizden TL’ye geçiş için verilen karar alışveriş merkezlerinde perakendeciyi sevindirirken, özellikle AVM sahipleri durumdan etkilenen yatırımcı kesim oldu.  

Ülkede yaşanan ekonomik dalgalanmaların kiralamalara nasıl etkileri oluyor?  
Ekonomik dalgalanmalara, jeopolitik ve diplomatik gelişmelerin yön verdiği ülkemizde kiralamalar açısından da son derece olumsuz etkisi devam ediyor. Perakendeci hammaddeyi döviz ile alım yaptığı için ekonomimizin kırılgan yapısı ile doğru orantılı çeşitli handikaplar yaşayarak hızlı mağazalaşma politikalarını tekrar gözden geçirmiş ve daha emin adımlar atmaya çalışmaktadırlar. Mevcut zarar eden mağazalarını kapatan markalar, yeni açmak istedikleri mağazalar için kendi ticari düşüncelerine göre AVM ve cadde mağazaları yatırımcılarını zorlayıcı şartları istemektedirler. Bu durumda kiralamalar için daha seçici davrandıklarını ve işleri her iki taraf içinde zorlaştırdıklarını göstermektedir. Ticari alanları boşalan yatırımcılar ise yeni kiracı bulmakta zorlanmakta her geçen gün olumsuz etkilenmektedirler.
Bu haber 1312 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EMLAK MAGAZİN Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI