Bugun...


Alper Göker

facebook-paylas
Çoklu Ticari Yapılarda Doğru Planlama
Tarih: 19-07-2019 19:56:00 Güncelleme: 19-07-2019 19:56:00


 

 

Son 10 yılda en hızlı büyüyen sektör nedir sorusunun cevabı hemen hemen hepimiz için aynıdır. İNŞAAT...

Peki doğru model ile faydalı bir ticari yapı nasıl inşa edilir?

Bir ticari yapı hayata geçirilmeden hemen önce hizmet sağlayacağı bölge ile ilgili yeterli saha araştırmasının yapılması gerekmektedir. Bu araştırmanın parçaları arasında erişilebilir nüfus, hane geliri, yakında bulunan çekim sağlayacak sosyal yapıların hizmet içeriği, ziyaretçi trafikleri ile projenin toplu ulaşım imkanlarının yanı sıra giriş alacağı yolun trafik istatistiği bulunmalıdır. Üretilecek olan ticari yapının bölgesel yada lokal bir yapı olup olmayacağı gerçeğine göre ise rekabet edeceği mevcut rakipleri ve orta vadede ortaya çıkabilecek rakipleri de masaya yatırılmalıdır.

Tüm bu veriler ışığında şimdi sıra proje çizimine gelecektir. Proje çizilirken verilecek olan doğru brifing projenin geleceği ve sürdürülebilirliği açısından belki de en önemli basamak olacaktır. Bu süreç içerisinde mutlaka bir yönetim ve işletme profesyonelinden destek alınmalıdır. Böylece işletme dönemine geçildiğinde seçilecek olan doğru malzeme ve oluşturulacak fiziki şartlar ile işletme bütçesi rahatlık ile kontrol edilebilir ve yönetilebilir olacaktır. Proje oluşturulurken bir diğer atlanmaması gereken kök fikir de projenin sınıfı her ne olursa olsun projenin her 10 yıllık döneminde gerçekleştirilebilecek olan yapısal ve görsel değişimler için açık imkanlar sağlamasıdır. Unutulmamalıdır ki büyük yatırımlar ile hayat bulan bu yapılar etkileşim içerisinde oldukları diğer tüm yapılar ve kullanıcılar ile de etkileşim halinde olmalı, onlar değiştikçe ihtiyaçlarına uyum sağlayarak değişebilmelidir. Böylece bu ticari yapı kuşaklar boyu ayakta kalacak, faydalı bir yatırım aracına dönüşecektir.

Proje çiziminden sonra başlayacak olan inşaat sürecince akıldan çıkartılmamalıdır ki proje detaylıca ve pek çok farklı stratejik açıdan, uzun zaman harcanarak planlanmıştır. Projeye sadık kalınarak ve tüm bu kriterler atlanmadan yapının hayata geçmesi maliyetli ve zahmetli görünse dahi sonrasında yapı için büyük bir değer yaratacaktır.

Sağlıklı saha verilerinin ışığında oluşturulan akılcı bir brifing ışığında çizilmiş olan projeye sadık kalınarak inşaatı tamamlanan bu ticari yapı sunduğu faydalı ticari kriterleri ile kısa süre içerisinde fark edilecek ve yatırım dönüşü üretmeye başlayacaktır. Bu planlama ile başlangıçta ticari yapının tamamlanma sürecinin uzayacağı ve maliyetinin artacağı düşünülse de bu süreç içerisinde oluşan ticari yatırım karnesi büyük bir katma değer yaratacaktır.

İnşaatı tamamlanan yapının organize ve çok parçalı bir ticari yapıya sahip olduğu düşünülürse ( binalar topluluğu veya bir AVM ) işletmenin ve işletme kurallarının varlığının yapının verimli sürdürülebilirliği açısından yaşamsal olduğu unutulmamalıdır. Tüm yapı tek bir vücut gibi senkronize şekilde ve parçalanmadan yönetilmelidir. Ortaya çıkacak olan yapısal ve işletme içerikli sorunlar yapının bütünü esas alınarak çözüme kavuşturulmaya çalışılmalıdır. Ticari yapının projesi çizilirken atlanılmaması gereken konular arasına aldığımız yapının şartlara uygun olarak değişimine olanak sağlayan açık yapısı sayesinde küçük ya da büyük tüm sorunlar teknik imkanlar ile çözüme kavuşturulabilir. Aynı zamanda ticari yapıda sonradan gelişen şartlar ile birlikte zorunlu hale gelen kullanım ihtiyaçlarına dayalı değişimlerde kolaylık ile yapılarak maliyet ve zaman faydası ile birlikte rekabet gücümüzü de arttıracaktır.  

Çoklu bir ticari yapının sürdürülebilir ve yatırım değeri yüksek bir yapıya dönüşmesi için yapının günün şartlarına uyum sağlaması, bu uyuma paralel olarak sektör temsilcilerine sürekli olarak hatırlatılması ve rekabetçi olması şarttır.

 

 

 Bu yazı 466 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI