Bugun...


Mehmet Emin ÇOLAK

facebook-paylas
Pandemi Sonrası Perakende Sektörü
Tarih: 29-12-2020 00:21:00 Güncelleme: 29-12-2020 23:08:00


 

 

Ülkemizde Şubat ayından itibaren etkisini hissettiren COVID-19 salgınından en çok etkilenen sektörlerden birisi şüphesiz ki perakende sektörü olmuştur. Dolayısıyla  insanların evlerinden dışarı çıkmaması ve zorunlu olmayan alışverişlerini ertelemeleri sebebiyle, başta fiziksel kanallar olmak üzere tüm perakende sektörü zorlu bir süreçten ve dönüşüm sürecinden geçmektedir Perakende sektörü, COVID-19'dan en çok etkilenen sektörlerden biri konumunda olmakla beraber   gelecekte tekrar ivme kazanabilmek için yapısal dönüşümler yaşaması muhtemeldir.

 

NASIL ETKİLEDİ ?

 

Bu süreç, COVID-19 krizi perakende sektörünü şiddetli bir şekilde etkilemiştir. Gıda perakendecileri, artan talep ve yeni sağlık yapılanmalarının altında operasyonlarını devam ettirebilmek için mücadele verirken, tekstil ve tüketici gibi diğer segmentlerdeki  bazı oyuncularsa mağazaların kapanmasıyla birlikte yaşamsal mücadele vermeye başlamıştır

Yaşanan olumsuzlukların bir getirisi olarak sosyal mesafeyi koruma durumundan ötürü,bir çok işletme tüketicilere hizmet veremezken temel ihtiyaç olmayan ürün ve hizmetler alıcı bulamaz oldu.Buna karşılık E-Ticaret ve lojistik alanında rekabet ortamı oluştu.Bu süreç arz ve talebi de ciddi olarak etkiledi. Tüketicinin talebi temel ihtiyaçlara odaklandı. Gıda harcamaları, ev tekstili, temizlik malzemeleri ve hijyen sağlayan ürünlere yönelik talepler arttı. Bağışıklığı güçlendiren ürünlere talep arttı. Maske ve dezenfektan gibi ürünlerde talep patlaması yaşandı. C vitamini ve takviye edici ürünler daha çok tercih edilmeye başlandı.

Bazı temizlik malzemelerinin tedariğinde aksama olacağı düşünülerek gereğinden fazla ürün satın alındı. Kuru gıdaya ve raf ömrü uzun olan yiyeceklere, içeceklere talep yükseldi. Online satış kanalları bu amaç doğrultusunda sıklıkla kullanılmaya devam ediyor. Tüketiciler sürecin belirsizliğinden hareketle maddi kaynaklarını çok daha dikkatli harcamaya başladılar. Arz sürecindeki en büyük problem tedarik zincirindeki aksamalar olarak gerçekleşti. Bazı üretim alanlarında fabrikalar üretime ara verdi. Talebi yüksek olan ürünlerde istifçilik gibi fırsat odaklı hamleler gözlendi.

 

YENİ NORMALDE NELER OLACAK ?

 

Buradanda anlaşılacağı üzere E-Ticaret-Online kanallara olan yapısal kayma kriz sonrasında da devam edecek ve uzun dönemli trendi hızlandıracaktır. En çok etkilenen, geçmişte online kanalların düşük payı olan gıda perakendeciliği gibi segmentler olacaktır. Tüketicilerin geçmiş satın alma alışkanlıklarına dönmesi beklenmemektedir. Ödeme işlemlerinde de nakit ödemenin yerini önce kredi/banka kartı, ardından ise bu kartlara tanımlı olan temassız ödeme seçeneğinin alması bekleniyor. Kağıt para ile ödemenin azalacak olması kayıt dışı ekonomiye ve ticarete yeni bir yön verebilir.Burada eğitimide göz ardı etmemek gerekiyor tabiki. Online eğitimler yükselişte ve insanlar eğitimin online olarak da etkili olabileceğinin farkına varacak. Bu da pandemi sonrasında eğitim modellerinde köklü değişikliklere neden olabilir.

 

 

PERAKENDE SEKTÖRÜNDEN YENİ ATAKLAR,

 

Perakende sektörünün yeni normale ayak uydurması ve hızlıca doğrulması için krize yanıt vermesi gerekmektedir. Bir süredir kapalı olan mağazaların tekrar alışverişe açılması operasyonel açıdan iyi bir planlama gerektirecektir. Envanter kontrollerinin yanı sıra özellikle hazır giyim kategorisinde sezonsal ürünlerin de yer alması nedeniyle tüketici alışkanlıklarında yaşanabilecek değişimleri de göz önünde bulundurarak bazı düzenlemelere gidilmesi gerekebilir. Tüketicilerin geri dönüşünde yaşanacak muhtemel gecikmeleri de göz önüne alarak mağaza ağında operasyonel gelirleri optimize edecek şekilde aksiyonlar almak süreci daha az hasarla atlatmaya yardımcı olabilir.

 

Alınacak aksiyonları şöyle sıralayabiliriz;

 

 • Kriz yönetim ekibinin oluşturulması,
 •  
 • İş sürekliliğinin planlanması ve iş ve çalışma planlarının güncellenmesi,
 •  
 • Operasyonel iyileştirmeler,
 •  
 • Mağaza ağlarını yeniden düzenleme
 •  
 • Maliyet pozisyonlarını sıkı bir şekilde yöneterek ve hizmete, deneyime ve omni-kanala yatırım yaparak

Sektör genelinde, nakit akışlarını yönetebilmek için en çok tercih edilen yöntemler ödemeleri ertelemek ve finansman konusunda bankalara başvurmak olmuştur.

 Mevcut  mağazaları koruyarak bu noktalardan ek gelir kaynakları elde etme yoluna gidilebilir, mağazaların düşük ayak trafiğine uyum sağlaması planlanabilir veya performansı düşük mağazalar kapatılarak yatırımlar müşteri trafiğini artırmaya yönelik aksiyonlara yönlendirilebilir. Mağazaların tekrar açıldığı dönemde hem tüketicilerle iletişim kurmak hem de kriz öncesi dönem alışkanlıklarını tekrar tesis etmek adına dijital stratejiler geliştirmek çok önem kazanıyor. Buna ek olarak hem mağaza içi trafiği arttırmak hem de envanteri çevirmek için indirim ve promosyon uygulamalarına ağırlık vermek gerekebilir. Şirketler, satış süreçlerini olabildiğince dijitalleştirerek ve pazarlama faaliyetlerini müşterileri yeni dijital dünyaya adapte edecek şekilde gözden geçirerek büyük zararlara uğramanın önünü kesebilirler.  İşletmelerin ne kadar çevik tedarik zincirleri olursa, piyasada o kadar başarılı olacaklar. Aynı gün teslimat seçeneği sunan perakendeciler, müşteriler için rakiplerine göz kırparak  daha cazip hale gelecektirSalgın sonrası gerçeklere hızlı bir şekilde uyum sağlamak ve inovasyonu artırmak perakende satış mağazaları için hayati önem taşıyacak.

Bu durumda hızlı hareket etmeyen perakendeciler, çevik e-ticaretle rekabet edemez. Fiziksel perakendede; maliyet optimizasyonu sebebiyle mağaza sayısı azalacak..

 

Mehmet Emin ÇOLAK

 Bu yazı 305 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI