Bugun...


Serdar Saraçoğlu

facebook-paylas
Emlakçılıkta başarılı olmanın yolları...
Tarih: 26-05-2019 15:31:00 Güncelleme: 26-05-2019 15:31:00


Emlakçılık mesleğinde başarıyı oluşturan bir çok etken birbiriyle yakından bağlantılıdır. Güven olgusunu iletebilen bir kişi ve firmalar her zaman tercih edilen ve ticari kazancı artan bir ivme ile çalışacaklardır.

Bölgemizde ve etrafımızda  yaşadığımız çevrede birçok emlakçı emlak pazarlamaya çalışırken, kısa bir süre sonra emlakçının kapanması veya mesleğini başarıyla devam ettirememesi açısından birkaç sebebi olabilir.

Emlakçılık sektörüne giriş yapmak için yeni emlakçı yasası ile 4 yıllık üniversite mezunu emlakçılar, mesleki yeterlilik sınavına girecek. Sınavda başarılı olanlar, 1 yıl staj yapacak. Mevcut emlakçılardan da vergi ve oda kaydı ile esnaf sicili faal olan ve ilgili odanın vermiş olduğu sertifikası olan kişiler, mesleki yeterlilik belgesi alacak. Bölgenizdeki ticaret odaları veya emlak derneklerinin açmış olduğu kurslardan yararlanarak emlak belgenizi alabilirsiniz. 

 • Alacağınız eğitimlerle kendinizi sürekli olarak geliştirmelisiniz. Unutmayın emlakçılıkta başarılı olmak için sektörel bilgiye, iyi bir donanıma, yönetimsel becerilere, etkili iletişim gücüne, geniş bir çevreye ve girişimci bir ruha sahip olmanız gerekir.
 • Emlakçılar, mutlaka profesyonel giyimli, şık, temiz ve bakımlı olmalı. Gardırobunuzu baştan aşağı yenileyin. Rahat bir kot pantolon ve spor ayakkabıları, koyu ve açık renkli takım elbise, kravat, etek, ceket, gece elbisesi, kalem, kartvizitlik gibi aksesuarlara sahip olmalısınız.
 • Yeni müşteriler elde etmenin en iyi yolu, bölgenizde iyi bir sosyal çevre oluşturmalısınız. Sosyal medyada oluşturacağınız network , aynı zamanda güçlü bağlantılar edinmenize faydalı olur.
 • Pazarı araştırması yapın. Çevredeki ve bölgedeki ortalama konut  fiyatları, trendleri ve yerel emlak piyasasını bilmek, müşterilerinize en iyi fiyatları profesyonelce sunmanızı sağlar. Gelecekte sizi tavsiye etmelerini istiyorsanız müşteri ve çevrenizdeki kişilerin en iyi fiyatları ve en iyi hizmeti sunmak durumundasınız.
 • Müşterileriniz ile diyalogda bulunun. Emlakçı olmak, sosyal ve iş ilişkilerini etkin kullanmayı gerektirir. Müşterileriniz ile konuşmak, onların ihtiyaçlarını anlamak ve onlarla dost olmak satış sürecinin tüm taraflar için daha kolay şartlarda oluşmasını sağlar.
 • Diğer emlakçılarla paylaşımda bulunun, danışın. Emlakçılar kendi aralarında işbirliği içerisinde olmalı, ikili ilişkilerini geliştirmeli. Kendi portföyünde olmayan bir talebin, emlakçı ağındaki meslektaşlarla paylaşılması sektörün itici gücünü oluşturur.
 • Her şeyi düzenleyin, düzenli olun. Emlakçılar birden fazla müşterilerle ilgilenmek zorunda kalabilir. Gelen talep ve istekler birbirinden farklı emlak türleri olabilir. Doğru bir organizasyon sistemi (Etkinlik takvimleri oluşturmak, organizasyonlara katılmak, emlak pazarlama kampanyaları hazırlamak) oluşturmak işlerinizi daha kolay takip etmenizi sağlar. Sizin için nelerin işe yaradığını, nelerin öncelikli olduğunu bilmeniz gerekir.
 • Gayrimenkul geliştiricileri ile mutlaka tanışın. Yatırımcı, mimar, avukat, müteahhit çevrenizi genişletin. Yeni bağlantılar kurarak onlarla iletişime geçin. Müşteri portföyünüzü, satış rakamlarınızı ve tavsiyelerinizi ikili görüşmelerinizde bilgilerine sunun. Geliştiriciler ile çalışma daha çok iş akışı sağlayacaktır.
 • Bir ev satışı gerçekleştirdiğinizde müşterinize bir hediye verin. Firmanızı ve sizi hatırlamasını sağlayacak, çok da pahalı olması gerekmeyen bir hediye müşterilerinizi memnun edecektir.


Bu yazı 1148 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI